LİMONCELLO
01.11.2019

LİMONCELLO

İtalya'da çok meşhur olan bir tarif ile geldik size bugün de.. Limoncello likörü yani Türkçe adıyla limon likörü, İtalya'da evlerde yapılan, hoş bir kokusu ve tadı olan bir likör çeşitidir. Sizin de evinizde bu tarifi denemenizi tavsiye ediyoruz.. Afiyet olsun... (Meriç)KALUÇİNYA BÖREĞİ
29.11.2018

KALUÇİNYA BÖREĞİ

İsmiyle münhasır, Girit mutfağından olan bu tarif, bizim aile tarafından da, ve nesiller boyu tercih edilip zevkle tükettiği bir börek çeşididir. Aslen Paskalya çöreği olarak lanse eden Giritliler bu tarifi kendilerine özgü peynir çeşidiyle yaparlar ama bizlere uzanmasıyla, biraz da kültür kaynaşmasıyla olsa gerek kendimize uyarlayıp ve bizim aile mutfağına giren şekliyle sizlere sunuyoruz.

Bence ıspanak bu böreğin vazgeçilmezi olsa da yer yer peynirli Kaluçinya'da yapanlar mevcut.
Malum Girit mutfağı yenilebilir ot ağırlıklı ve her ne kadar hamur işi olsa da içine onu yumuşatacak illa ki bir ot çeşidi eklenen tariflerle doludur.
Yapımında ki zahmeti sizi korkutsa da bu lezzeti tattıktan sonra iyi ki denemişim diyeceğinize eminim. Afiyetle Ness ;)DOMATESLİ FRITADA (MÜCVER)
22.11.2018

DOMATESLİ FRITADA (MÜCVER)

Geçenlerde İzmirde, ''Mutfakkonak İzmir Lezzetleri Festivali'' düzenlendi. Bir çok ünlü şeflerin de katılıp çeşitli workshoplar verdikleri festival, üç gün boyunca coşkulu bir şekilde devam etti. Biz de böylesine güzel bir etkinliği ve önemli şeflerin workshoplarını hiç kaçırırmıyız, tabi ki en ön sıralardan yerimizi aldık.

Festival boyunca Ege mutfağından değişik tarifler anlatıldı, workshoplar ile bunların bazıları uygulandı, tadım atölyelerinde farklı lezzetler deneme şansı yakaladık. Bize içlerinde en ilginç gelen ise ''Sübye'' idi. Kavun çekirdeklerinin güneşte kurutulup, şeker ile karıştırılıp dövülerek parçalanıp, kaynatılıp suyu süzülerek elde edilen çok fresh ve sağlıklı bu içecek sindirim sisteminin düzenlenmesine de oldukça yardımcı.

Bizim hoşumuza gitti kavun mevsimi tekrar geldiğinde sizin için bu tarifi deneyip, beğenilerinize sunmayı planlıyoruz. Gelelim bugünkü tarife, @MutfakKonak 'ın enfes tarifleri arasından sizin için bu pratik ve hafif bir tat olan, domatesli fritadayı seçtik. Biz beğendik, umarız siz de beğenirsiniz.. Afiyet olsun (Meriç)HALLOWEEN ŞEKER HAMURU BİSKÜVİLERİ
26.10.2018

HALLOWEEN ŞEKER HAMURU BİSKÜVİLERİ

Ekim ayının sonu neredeyse geldi çattı. 31 Ekim Cadılar bayramı ( halloween ) olarak bilinen, bu ekim ayı'nın son günü bir çok ülkede her yıl kutlamaları bir gelenek haline geldi.

Cadılar Bayramı'nın kökleri aslında Pagan döneme ve sonrasında ilk Hristiyan uygulamalarına kadar gidiyor. Başlarda hasat zamanının bitmesi ve kışın başlamasını temsil etmektedir..
Bu bayramın, eski dildeki söylenişi olan Hallowe’en, “Tüm Kutsalların Akşamı” anlamına geliyor.
Ve ilk halloween İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da, Hristiyanlık öncesi dönemlerde kutlanmaya başlamıştı. Keltler hasat bayramının bittiği gün olarak kutlarken, yüzyıllar sonra tarih sahnesine çıkan Hristiyanlar ise bugünü tüm kutsal azizleri ve din adına hayatını kaybeden şehitleri anmak için kutlamaya başladılar.

Ve günümüzde artık bu gün değişik kutlama şekillerine bürünerek, yetişkinler korkunç kıyafetler giyerek evlerini temaya uygun olarak süsleyerek, dekore ederek partiler verirken, çocuklar ise bunun yanında prens ve prensesler gibi, ya da hayran oldukları süper kahramanlar gibi giyinerek, kapı kapı dolaşıyorlar ve şeker topluyorlar..

Ülkemizde de artık bu etkinlikler düzenlenmekte bir çok cafelerde, eğlence merkezlerinde özel davetler, kostüm partileri verilmekte..
Biz de bu halloween ayını cici bici şeker hamuru kurabiyeleriyle tamamlamayı seçtik..

Ne demişler... Trick or Treat!!! seçim sizin... ;) İyi eğlenceler (Meriç)HALLOWEEN CUPCAKE
11.10.2018

HALLOWEEN CUPCAKE

Ekim ayı yılın en güzel aylarından biri bana kalırsa.. Havaların hafif hafif serinlemeye başladığı, etrafa çöken tatlı bir serinlik ile sakinliğin verdiği huzur beni hep değişik duygular içine almıştır. Belki bu, yaz aylarının hareketliliği, sıcaklığından olsa gerek, bir anda insan kendini tatlı ve sakin bir huzur içinde buluyor sonbaharda..

Aklımızda blog açma fikri olmayan zamanlarda, Nesli ile her ekim ayında cadılar bayramı için, kendimizi eğlendirmek adına değişik kapı çelenkleri, ev dekorasyonları, günün anlamını taşıyan tatlılar kekler yapar, bunları sonra afiyetle yerdik. Cadılar bayramı (halloween) bir Amerikan geleneği olsa da artık son yıllarda ülkemizde de eğlence adına değişik faaliyetler, etkinlikler, partiler düzenlenmekte..

Biz de bunu düşünerek ekim ayını cadılar bayramı için ayırdık ve sizlere bir ay boyunca değişik farklı tatlar, eğlenceli görseller hazırlamak istedik.. Bunlardan ilki halloween cupcake'ler ile başladık, iki renkte hazırladığımız içi meyve dolgulu hem lezzetli hem de görünümü ile eğlenceli bu keklerin tarifini ve görsellerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.. Cupcake'lerin etrafını dekoratif kalıplarla dekore ettik. Bu kalıpları nereden bulacağız diyenler için, Aliexpress.com sitesinden çok uygun fiyatlara edinebilirsiniz.. Afiyet olsun (Meriç)BRUSCHETTA TARİFİ
20.09.2018

BRUSCHETTA TARİFİ

En sevdiğim şeyler arasında 1 meze hazırlamak, 2 aperatif atıştırmalar hazırlamak gelir. Bu sebeple genelde buzluğumda mutlaka karides, tütsülenmiş et gibi pratik ve hayat kurtarıcı malzemeler bulunur. Olur da ansızın çat kapı bir birileri gelirse her zaman hazırlıklıyım diyebilirim.. :) Bugün paylaştığımız tarif, hazırlaması hem çok pratik, hem de görsel olarak ve lezzet olarak da ayrı bir güzellikte..

Yıllar önce Desperate Housewives dizinin bir bölümünde, Bree'nin, Linettin süpermarket'te rehin tutulduğu o anı televizyondan izlemek için gelen komşularına hazırladığı bu minik atıştırmalıklar, beni izlerken ağzımın sularının akmasına sebep olmuştu.. Buraya bir dipnot koymak gerekirse ; Sizin de bildiğiniz gibi Desperate Housewive Dizisine ( Umutsuz Ev kadınları) ne kadar hayran olduğum da ayrı bir mesele...

Size ara ara bu diziden şahane tariflerle gelip mutfağınızı renklendirmek bizim için ayrı bir keyif olacak. Bunu da şimdiden buradan söylemek istedik.

Bugün ise size Bruschetta ile geldik, umarız siz de beğenirsiniz.. (Meriç)KARİDESLİ ÇİN PİRİNCİ
08.08.2018

KARİDESLİ ÇİN PİRİNCİ

Özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmezlerinden balık ürünleri başka tatlarla birleşerek daha hoş ve cazip hale gelebiliyor. Biz de bu tarifimizde karidesi seçtik, karides kendi başına belki ağır kokusundan dolayı ve temizlenmemiş görüntüsüyle pek ilgi görmeyebilir, bize göre doyuruculuğu ve eşliği uygun olarak en çok tercih edilen hali de noodledır. Meriç ve ben uzakdoğu mutfağını severiz ve deniz ürünleri bu mutfakta çokça yer alır. Noodle da Türk damak tadına uygun bir malzeme olduğu için bu tarifi uygun gördük.
Karidesin lezzeti kadar sağlık açısından da marifetli olduğunu hepimizinde illa ki karşısına çıkan D Vitamini eksikliğinden müzdarip olunca öğrenmiş olduk. Evet meğersem bu ufaklıklar D vitamini deposuymuş ayrıca selenyum ve Omega 3 açısından da zenginlermiş tam da en lazım olan şeyler, işte bu yüzden benim ve Meriç' in bu ufaklıklara karşı bakış açısı değişti ve her şekilde faydalanmak için soframızdan eksik etmedik.
Eğer sizin de bu ufaklıklara karşı negatif bakışınız varsa bu denli sağlık deposu olduklarını öğrendikten sonra değişir diye düşünüyoruz. Sağlık ve afiyetle Ness ;)ÇİLEKLİ SEMİFREDDO
29.06.2018

ÇİLEKLİ SEMİFREDDO

Bu tarif ben de neden bu kadar takıntı yaptı bilmiyorum ama genel olarak İtalyan mutfağına özel bir ilgim yok değil. Zaman buldukça İtalyanların birçok geleneksel tariflerini denemeye çalışıyorum. Arada sırada Bologna da yaşayan arkadaşımla konuşuyoruz. Kendisi İtalyan biriyle evli ve bana eşinin annesinden edindiği, öğrendiği nefis yöresel tarifleri gönderir, üzerinde uzun uzun konuşur sonra denemek için kolları sıvarız..

Bugün sizlerle paylaşacağımız tarif, bolognalar'dan gelmedi fakat yine nefis bir İtalyan tatlısı.. Geçtiğimiz yıllarda, sevgili Gözde'nin bloğun'da '' Gurme Mutfak Hikayelerinde'' denk gelmiştim bu enfes tatlıya.. Gözdenin sitesi benim için ayrı anlam taşır. Kendisi gibi şirin mi şirin bir bloğa sahip, paylaşımcı, yardımsever bu tatlı kız ile geçtiğimiz günlerde yaptığımız konuşmada; '' Artık bu tatlıyı yapmanın zamanı geldi. İzninle bunu yapıp paylaşmak istiyoruz'' dediğimde canı gönülden tabikii memnuniyetle cevabını aldık.. Öncelikle buradan teşekkür etmek isteriz kendisine böyle güzel bir tarifle bizi tanıştırdığı için..

Gelelim bendeki takıntı durumuna, biraz önce bahsettiğim gibi, geçtiğimiz yıllarda sevgili Gözdenin sitesinde denk geldiğimde malzemelerine ve yapılış şekline şöyle bir göz atmıştım. Yapılması oldukça kolay görünen, içindeki malzemeler ise çok antin kuntin olmayan ama lezzet olarak farklı bir güzellikte olduğu kanaatine varmıştım. Fakat ne şanstır ki bir türlü deneme fırsatı bulamamıştım. Sürekli Nesliyle bu tatlıyı konuşur; ''Evet bunu deneyelim'' der, fakat araya başka denemeler tarifler girer uzun bir süre geçer giderdi.

Bu sefer yapacağız diyerek çıktığımız alışveriş esnasında ya çilek bulamadık, çileği bulduk acı badem kurabiyesini bulamadık.. Sanırım o zaman evren bizden yana değildi :) Ama biz vazgeçermiyiz koyduk ya kafaya bir kere...
birkaç girişimden sonra malzemeleri bir şekilde temin ettik, Gözdenin sitesindeki tarifi hatim ettik ve sonunda başardık :)) Umarız siz bu tarifi denemek istediğinizde evren sizin yanınızda olur ve aradan uzun yıllar geçmez.. Şimdiden afiyet Olsun (Meriç)BİFTEK FAJİTA
24.05.2018

BİFTEK FAJİTA

Avokado... tek başına bence tat olarak hiç bir şeye benzemeyen fakat içerisine çeşitli soslar, sebzeler, yeşillikler eklenerek inanılmaz bir lezzet şölenine dönüşen yeşil armut görünümlü meyve...
Tabi ki diğer meyveler kadar avokadonun da faydaları saymakla bitmez. Ama ben bugün bunlardan bahsetmeyeceğim:)

Eşimle her alışverişe gittiğimizde sebze meyve reyonundan geçerken gözümüze ilişen ve alsak mı almasak mı, alsak nasıl ve nerede kullanacağız sorularıyla gidip gelirdik. Ve her defasında almadan geri dönerdik.
Ve yine öyle günlerden birinde bu meyveyi alıp, ne yapacağımıza daha sonra karar veririz diyerek, bir iki tane attık sepetimize. Öyle ya da böyle bir şekilde bir tarif içinde deneyecektik. İyi ki de öyle olmuş.. Aklıma o an kendisi italyan asıllı olan eski bir arkadaşım geldi.

Her öğlen yediği salatalarının içine mutlaka avokadoyu koymayı eksik etmezdi. Sipariş ettiği salatada yoksa mutlaka yanında küçük bir kap içinde getirir ve salatasının üzerine eklerdi. Pek bir anlam veremezdim nedir bu kadar avokado düşkünlüğü diye :)
Şuan aynı düşkünlük bana geçmiş olmalı ki, avokado denildiği zaman hemen ağzım sulanmaya başlıyor ve aklıma meksikalıların meşhur guacamole sosu geliyor. O ne muazzam bir lezzettir öyle!! Akşamları arkadaşlarla düzenlenen film gecelerinde cipsin yanında tamamlayıcı bir lezzettir guacamole sosu, kırmızı etin yanına da çok yakışıyor.

İşte biz de bugün size nesliyle yine bir meksika yemeği olan ve yapımı çok basit biftek fajita ile geldik..
Umarız siz de beğenirsiniz, bol avokadolu günler dileriz... :) (Meriç)AMERİKAN KURABİYESİ- (Chocolate Chips Cookie)
25.04.2018

AMERİKAN KURABİYESİ- (Chocolate Chips Cookie)

Amerikalıların meşhur kurabiyesi, '' Chocolate chips cookie '' son zamanlarda bizim de favorimiz oldu çıktı. Özelliği içinde damla çikolata parçaları içeren, yumuşacık ve kocaman yuvarlak kurabiyeler olmasıdır.
Amerikan filmlerinde birçoğunuz görmüşsünüzdür. Aile bireyleri bir büyük bardak süt ile çocuklarına bu kocaman kurabiyelerden verir, çocuklar da bu kurabiyeleri ağızlarını şapırdata şapırdata yerlerdi. İnanın ki insanda aynı etkiyi yaratıyormuş bu kurabiyeler. Bir kaç deneme arkası en uygun olan tarifi oluşturduktan sonra bu kurabiyeleri ilk olarak aile fertleriyle paylaştığımızda, acaba nasıl bulacaklar diye düşünürken, arkamızı dönüp baktığımızda sanki mutfak tezgahından karınca sürüsü geçmiş ve sadece kırıntıları bırakmış gibiydi. :)
O kadar beğenmişler ki, hala annem telefon açar Meriç hani o geçenlerde yaptığınız kurabiyelerden yapsana der. Bu kurabiyelerin bu kadar beğenileceğini tahmin etseydik çok daha önce denemelere başlardık. :) Evet lafı daha fazla uzatmayalım çünkü sevdiklerimiz için yapmamız gereken toplam 3 tepsi yumuşak damla çikolatalı kurabiye siparişimiz var. :) Bu siparişlerin en azından birinin kime ait olduğunu tahmin edersiniz. Haydi size de bize de kolay gelsin... ;) (Meriç)LİMONLU ÇİLEKLİ CUP TARİFİ
04.04.2018

LİMONLU ÇİLEKLİ CUP TARİFİ

Herkesin mutlaka çocukluktan edindiği bir arkadaşı vardır. Fakat bazen yıllar araya girip, hayat mücadelesine kapılınca insanlar bu dostluklarını devam ettiremeyip, herkes kendi yoluna gidiyor ve tüm bunlar birer çocukluk anısı olarak hafızalarda kalıyor. Fakat bir de yılların eskitemediği dostluklar da olabiliyor. Ve ben bu insanlardan bir tanesiyim.

Benim de işte böyle, doğduğum günden bu yana arkadaş olduğum ve hala zaman buldukça bir araya geldiğim Nathalie adında bir arkadaşım var. Kendisi, annesi Türk, babası İngiliz asıllı olan bir ailenin kızı, ve benim ilk arkadaşımdır. Çocukluğumuz neredeyse bir geçmiştir. Yaz ayları geldiğinde okullar kapandığında büyük bir hevesle ikimiz de Çeşme'deki anneannemizin, babaanemizin evine koşar, orada birlikte denize gider, çeşitli oyunlar oynayarak yaz tatilinin tadını çıkartırdık. Lise yıllarımızın gelip çattığı dönemlerde, ilkbahar aylarında da hafta sonları Nathalie'nin Babanesi'nin Karşıyaka'daki evine gider, hafta sonu orada birlikte geçirirdik.

Babaannesi Rita Teyze, aslen İtalyan asılllı şirin mi şirin, bir o kadar komik bir kadındı. Kocası Armando (herkes Armo diye hitap eder) Amca da ona keza bir insandı. Her pazar her ikisi de iki dirhem bir çekirdek giyinir, kiliseye giderlerdi. Rita Teyze inci kolyelerini takar, dantel yakalı elbiselerinden bir tane seçip giyer, Armo Amca da jilet gibi ütülenmiş gömleklerinden giyer,kravatını takar, kolonya'sını sürer arabasına geçer, Rita Teyzeyi beklerdi. Rita Teyze her zaman arabaya geç kalır ve Armo amcayı sinirlendirir ve 'Yeter artık bu kadını beklemekten sıkıldım' diyip yavaş yavaş gaza basar ve Rita teyzeyi arabanın arkasından söylene söylene koşturturdu ve aralarında tatlı atışmalar başlardı. Biz de Nathalie ile bu duruma çok gülerdik. ''Mekanları cennet olsun''! Gerçekten çok sevimli bir çifttiler..

Rita Teyze, onlara her gittiğim zamanlarda beni değişik İtalyan kurabiyeleri, tatlılarıyla karşılardı. Bu çilekli limonlu tatlı tarifi de ondan kalan bir yadigar. Çilek mevsimi başladığı zaman bu tatlıyı yapar, biz de Nathalie ile beraber ağzımızın suları aka aka bu enfes tatlılara kaşıklarımızı daldırırdık.

Ben de her yıl bu tarifi çilek zamanı geldiğinde birkaç sefer mutlaka yaparım ve Rita Teyzeyi anarım.. Bu günde bu enfes tatlıyı sizin için denemek ve Rita Teyzenin hatırasını tekrar yaşatmak istedik.. Umarız siz de beğenirsiniz... Afiyet olsun ( Meriç)TACO TARİFİ
27.03.2018

TACO TARİFİ

Taco yemeğini ilk gördüğümde çocuktum ve tv de her pazar kovboy filmleri oynardı işte o filmlerin birinde Meksikalılar bunlardan yiyordu, çok merak etmiştim ve ne olduğunu anlamaya çalışmıştım. Gel gelelim yıllar sonra bir hipermarket'te gezinirken reyonda kutunun üstünde taco yazdığını görünce anneme sorup hemen sepete atmıştım, açıkcası annemle ilk yapışımız hüsranla sonuçlanmıştı çünkü o zamanlar tarifi araştırma şansı bulamamış ve bir çoğunu kırmış becerememiştik. Benim tacoyla birebir ilk karşılaşmam İstanbul'da oldu. Arkadaşımla birlikte Avm'de gezinirken taco restoranı çıktı karşımıza hemen oturmuş ve ben de yine yıllar sonra içimde kalan adam gibi taco yeme isteğimi gidermiş ve mantığını anlamış şekilde keyifle oradan ayrılmıştım. Bu kadar yaşanmışlıktan sonra profesyonel şekilde size sunmuş olmanın mutluluğu ayrı güzel benim için .
Taco'nun tarifinde göreceğiniz üzere içinde avokado var olmasa da olur demeyin sevmiyor olabilirsiniz ama bu tarifte şart, size ipucu yumuşak olanlarından seçin sakın serttir tazedir yanılgısına düşmeyin,  ne kadar yumuşaksa o kadar kolay ezilir ve hazırlanır. Afiyetle ( Ness )VİŞNE LİKÖRLÜ TIRAMISU TARİFİ
21.03.2018

VİŞNE LİKÖRLÜ TIRAMISU TARİFİ

Eskiden diğer anneler gibi benim de annemin günleri olurdu. Kimi zaman para günleri, kimi zaman altın günleri.. Tabi son yıllarda bu tür günler , toplantılar daha modern bir hal aldı ve ülkemizde açılan birçok cafe, restoran ve Avm' lere taşındı. Ama eskilerden hatırladığım, bir gün önce tüm ev temizlenir, çeşit çeşit ikramlar hazırlanır, önceden kolalanmış tepsi örtüleri, çay fincan takımları çıkartılır. Ertesi gün olduğunda misafirler beklenir, hoş sohbetler esnasında çaylar içilir ikramlar tadılırdı. İşte o yıllar da annemin günleri için ablam hazırlıklar yapar, yardım eder, bense onların bu telaşlarını izlemekle yetinirdim.. Ablam evlenip gittikten sonra bu meşaleyi de bana bırakıp gitmişti. Artık mutfaktaki aşcı yamağı bendim. Sanırım o yıllarda sevmeye başladım pasta börek yemek yapmayı..

Yine böyle bir günde annemin misafirleri için hazırladığım pastanın kekine değişik bişiler yapmak istemiştim. Napsam napsam diye düşünürken babama eski iş arkadaşlarından gelen viskiler, likörler gözüme ilişmişti. Annemin mutfakta olmayışını fırsat bilerek kek'e likör ve viskiden biraz eklemiştim. Sonra da bir güzel kremasını hazırlayıp bana göre enfes bir pasta yapmıştım.

Misafirler gelip pasta'dan yedikleri zaman çok beğenmişler fakat sanırım birçoğu biraz etkilenmiş olsa gerek gülüşme seslerinin yükseldiği , hatta sohbetlere şarkıların da eşlik ettiği bir hal almıştı. Herkes mutlu şarkılar söylüyor, kahkahalar atıyor. Sıcaklananlar pencereye koşuyordu. Sanırım alkol biraz etkilemişti :)

Akşam annem öğrendiğinde bana biraz kızmış olsa da ben çok eğlenmiştim. Ve o günden sonra pastalara likör koymayı adet edinmiş, fakat koyduğum miktarı biraz daha dikkat ederek devam etmiştim.
Bugün hala pastalara hafif bir aroma vermeyi seviyorum. Bu sebeple de sizlere kendi hazırladığımız vişne likörü ile yapılmış tiramisu tarifimizi sunuyoruz..

Tiramisu sizin de bildiğiniz gibi İtalya'da doğmuş bir lezzet ve aslen Mascarpone peyniri ve kedi dili (Lady Finger) kullanılarak yapılır. Fakat bunu labne peyniri ile ve çeşitli pasta tabanı kekler ile de oldukça lezzetli bir şekilde de hazırlayabilirsiniz. (Meriç)SUSHI TARİFİ
01.03.2018

SUSHI TARİFİ

Kıbrısı ilk 2008 yılında ziyaret etmiştim. Aslında yıllardır hep merak etmiştim yavru vatanımızı, Küçük bir yer olmasına rağmen oldukça gelişmiş, her iki kültürü de aynı anda bünyesinde barındıran, güzel plajları olan, Ada'ya, ingiliz sömürgeliğinden kalma trafik akışının sağdan olmasının değişik bir anlam katması, insanlarının Türkçe'yi farklı bir aksanla konuşuyor olması, size aslında hem kendi vatanınızda, hem de sanki farklı bir ülkedeymiş gibi bir hissi aynı anda yaşatıyor. Orada bulunduğum süre içerisinde dünyalar tatlısı Rus kökenli bir kızla tanışmıştım.

Kendisi üniversiteyi orada okumak için gelmiş ve kıbrısı çok sevdiği için ayrılamamış ve çalışma hayatını da devam ettirmeye karar vermiş. Geçen süre içinde iyi birer arkadaş olduk ve şuan kendisi İtalya'ya taşınmış olmasına rağmen aramızdaki bağ kopmadı. Zaman zaman konuşur sohbet ederiz eski günleri anarız.. İşte bu tatlı kız bir gün size sushi yapıcam teklifiyle yanımıza geldi. Ben o zamana kadar sushi'yle tanışmamış ismen bilip önyargılar yüzünden uzak kalmayı tercih etmiştim. Arkadaşım sushiyi çok sevdiğini ve sık sık yaptığını anlatıp bizim de tatmamız için kolları sıvamıştı.

Marketten alışverişimizi yapıp doğruca eve koşmuştuk. Büyük zevkle ve titizlikle çalışıyor ben de onu meraklı bakışlar içinde izliyordum. Sushi yapımı tamamlanınca heyecanla masanın etrafına dizilmiş ve tatmayı bekliyorduk. Herkes büyük bir iştahla çin çubukları elinde sushileri mideye indiriyorlardı. Ben de bir tane ağzıma attım ve o an dünyam döndü sanki :) Hayatımda hiç tanımadığım, tatmadığım bir lezzet bana çok değişik gelmişti ki önyargı yüzündenmiydi bilmem ama sanırım sushi bana göre değil diye düşünüp tek bir lokma ile kalmaya, daha fazla devam etmemeye karar verdim. Herkes büyük bir iştahla yiyordu.. Aslında dediklerine göre güzel olmuştu. O zaman'dan bu zamana kadar sushiden uzak durmuştum.. Taa ki arkadaşım Selin'in geçenlerde bir tepsi sushi hazırlayıp getirmesine kadar, bu olayın üstünden yıllar geçmiş olmasındanmı, damak tadımın ve zevklerimin değişmesindenmidir bilinmez ama sanki bi anda sushiye karşı beynimde bir düğme açılmış ve ben o sushileri ikişer üçer vaziyette yerken buldum kendimi...

Demek ki neymiş hiçbir şeye , hiçbir zaman önyargı ile yaklaşmamak lazımmış, önyargılarımızı bir kenara bırakırsak belki de hayatta yepyeni kapılar önümüze açılabilir. Bugün de sizin için bu enfes sushi tarifini denedik.. Sonuç yine çok başarılıydı.. Siz bu yazıyı okurken biz de nesli ile sushileri tek tek midemize indiriyor olacağız... Eğer sushi seviyorsanız bu tarifi mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.. (Meriç)SEBZELİ NOODLE
13.12.2017

SEBZELİ NOODLE

Genel olarak Çin mutfağına mesafeli yaklaşılsa da asla taviz verilmeyecek ve Türk halkı tarafından da benimsenmiş bir lezzet olan Noodle tarifiyle karşınızdayız.

Noodle bildiğimiz makarna görünümünde olsa da aslında haşlanması çok kısa sürede gerçekleşen ve süreyi ufakta olsa aştığınızda hüsranla sonuçlanacak bi malzeme. Uzak doğuluların dünyaya sunduğu her anlamda geçerliliği olan doyurucu ve gerek sebze gerekse etle birlikte sunulabilen bu karbonhitrat deposu Uzak doğu fastfood'u olarakta bilinir.

Biz de bu tarifi kendi tercihimiz olan sebzeli şekilde sizlere sunduk, açıkçası arkadaşlar bir araya geldiğimizde genelde bu yemeği yaparız ayrıca dışarıda yemek yediğimizde de Noodle ilk tercihimiz arasındadır.

Unutmadan bir ayrıntıyı daha belirteyim bu yemeği yemenin esas usulü olarak chopstick denilen Çin çubuğu kullanılır, ben henüz o mertebeye erişemedim ama çevremde bu çubukları kullanarak başarıyla yiyenler var, yemeğin hakkını verip çatalla dalmak varken neden 2 çubukla uğraşayım ki? Hmm... galiba şişman Çinli yada japon (sumocuları tenzih ederim) görmememizin en önemli sebebi de bu çubuklar olmalı ( aslında şimdi yazarken düşündüm de.. bu konuyu kendim adına bir ele alsam fena olmayacak galiba bende soframdan bu çubukları ihmal etmemeliyim :)) ) Neysee.

Sizde ailenize,arkadaşlarınıza bu lezzeti yaşatın diye, afiyetle.. (Ness)

FINDIKLI BİSCOTTİ
19.11.2017

FINDIKLI BİSCOTTİ

Kahve içmek benim hayatımın olmazsa olmazları arasındadır. Sabah kalkar kalmaz mutlaka ilk duymak istediğim ne bir sıcacık çıtır çıtır, içinden erimiş kaşar peynirlerinin aktığı bir tost kokusu, ne de tereyağında pişmiş bir rafadan yumurtanın kokusudur. Ama bu bir mis gibi bir kahve kokusuysa asla karşı koyamam..

Hemen bir bardak nescafemi hazırlar ve güne daha zinde bir şekilde başlarım. En azından etrafımdaki insanlar benim kahveden sonra daha enerjik olduğumu söylüyor :)

İşte bu alışkanlığımı gün içinde gittiğim kahve dükkanlarında çeşitli kahveleri deneyerek tamamlamayı seviyorum. Biscottiyle tanışma hikayem de bu şekilde olmuştu. Eskiden hatırladığım bir İstanbul peksimeti diye birşey vardı. Annem fırına gittiği zaman mutlaka bu peksimetlerden alır, çayın yanında sunardı. Süngerimsi bir yapısı olan fakat süngerden çok az daha sert, içinde ufak kuru meyve parçacıkları olan kare kare şirin peksimetlerdi. Sanırım hala bazı dükkanlarda satılıyor.

Yine bir gün bir kahve dükkanından değişik bir kahve arama çabasının içine düştüğüm sırada, tezgahta şeffaf minik içerisinde biscotti olan poşetlere gözüm takıldı. Alıp hemen eve geldim ve kahvemi yapıp denemeye karar verdim. Bana o zamanlar annemin aldığı İstanbul peksimetlerini hatırlattı.

Fakat bu biscottiler sanırım tat olarak onları biraz daha sollayıp geçmiş olabilirler..:) Öylesine beğenmiştim ki artık kahvelerimin yanında aranan bir tat olmayı başarmıştı.. O günden sonra sürekli aynı dükkana gidip alıyordum, bir gün bunu ben de denesem acaba nasıl olur düşüncesiyle ilk denememi yaptım. Bunu ilk ve herzaman olduğu gibi nesliyle ve eşimle paylaştım. Onların da hoşuna gitmiş olsa gerek ki, nesli bu tarifi geliştirerek denememiz gerektiğini söyledi. ve Biz de içine çeşitli aromalar tatlar koyarak denemeler yaptık ve en doğal en hafif lezzeti bulmaya çalıştık bu süreçte sürekli herhafta nerdeyse bir tepsi biscotti yapar ve çevremizdeki dostlarımızla paylaşır olmuştuk. Ve artık bunu sizlerle paylaşma zamanı gelmişti...

Bizim en beğendiğimiz içinde portakal kabuğu rendesi ve fındık olanlar olmuştu. Ama siz isterseniz içine damla çikolata, kuru meyve parçaları ve tatlı badem kırıkları koyarak çeşitlerinizi arttırabilirsiniz.

Umarız sizin de hosunuza gider.. ;)

Biscottinin hikayesine gelince, aslen bir İtalyan bisküvisidir. Özelliği iki kere fırınlanmasıdır. Böylelikle hem daha dayanıklıdır hem de daha sert bir yapıya sahip olduğu için peksimet ayarındadır.
Orjinal ülkesinde biscottiler polenta unu ile yapılmaktadır. Eğer polenta unu kullanmak isterseniz macro center'dan ya da internette çeşitli gurme marketlerinden temin edebilirsiniz. ( Meriç )DAMLA SAKIZLI PRATİK KURABİYE
06.11.2017

DAMLA SAKIZLI PRATİK KURABİYE

Doğduğum yer Çeşme olmasa da çocukluğumdan beri her yazı orada geçirdiğimden dolayı, bir çeşit Çeşmeli sayılırım diye düşünüyorum. Eski yıllarda Çeşme daha sakin sessiz, kendine yetecek kadar bir çarşısı olan, bu çarşı içinde bir kaç dükkanın ve turistleri eğlendirebilmek adına bir kaç bar ve pub'ın olduğu şirin bir tatil yeriydi. Yazın arkadaşlarla toplanıp ,dolmuşa binip Çeşme merkezine gidip orada kale'nin karşısında bulunan dondurmacıdan dondurma alıp deniz kenarında turlamışlığımız çoktur. Bu geleneği hala bazen yaparız.
O yıllar'dan bu yıllara Çeşme çok büyüdü gelişti, birçok otelin, restoranın, cafelerin, eğlence mekanlarının açıldığı ve her yıl diğer iller'den gelen tatilcileri ağırlayan bir yer haline geldi..Eskiden Alaçatının o eski Rum evleri arasındaki arnavut kaldırımı taşlı dar sokaklarında, Çeşmenin yerlisi olan teyzeler amcalar ve onların sütçülük, yumurtacılık yaparken taşımacılıkta kullandıkları hayvanlarının gezdiği bir yerdi. Şuan ise çok renkli dükkanların ve şık restoranların birbiyle yarıştığı , her yeni yıl gecesi bu sokakların, insanlarla dolup taştığı bir yer haline geldi. Ama ne yalan söyliyim Çeşmenin sakin ve sessiz olduğu dönemleri özlemedim değil... Çeşme bulunduğu konumu ve eski tarihi bakımından yunan kültürün'den kalma bazı değerleri bugünümüze taşımayı başarmıştır. Bunlar Hala tarihi değerini korumaya devam eden Çeşme Kalesi, Alaçatıda bulunan cumbali balkonları olan eski Rum taş evleri ve sakız ağaçları gibi.. Son yıllarda da aslen sakız adasının meşhur bir kurabiyesi olan damla sakızı kurabiyeleri Çeşme'de de çok ilgi gören tatlar arasında yerini aldı. Belli başlı pastaneler'de satışı yapılan, un kurabiyesi gibi bembeyaz, tadında ve kokusunda damla sakızı aromasını taşıyan bu kurabiyeler benim de vazgeçilmezim.

Küçüklüğümden beri damla sakızının herçeşidini sevmişimdir.O yıllarda en güzelinin Çeşme'de satıldığı meşhur damla sakızı reçelini kaşık kaşık yemek benim için çok eğlenceliydi. Şimdiler de ise bu reçeli, Türk kahvesinin yanında ikram edilen bir bardak suyun içine, ufak cam bir kaşık ile koyarım ve kahve sunumlarım'da, bu reçel, kahve yanında hem farklı bir görünüm ve tat olarak eşlik eder. ( Meriç)

Damla sakızı kurabiyesi yapılması düşünüldüğünde zormuş gibi gelebiliyor insana ama bizim size bugün vereceğimiz tarif hem çok pratik ve çok dayanıklı bir kurabiye tarifidir. Hazırlaması yaklaşık 5-6 dakika ve pişmesi yaklaşık 30 dakika kadar süren bu pratik damla sakızı kurabiyesini denemenizi tavsiye ediyoruz. ( Meriç)YUNAN SALATASI
22.06.2017

YUNAN SALATASI

Egeli olarak malum salata çeşitlerine pek düşkünüz.
Ama bu tarifin bakmayın adının salata olarak geçtiğine ana yemek olarak da tercih edebileceğiniz bir salata çeşidi.
Orjinali Greek salad olan bu lezzetimizin keyfini iyi bir beyaz peynir ve egenin olmazsa olmazı kaliteli bir zeytinyağıyla taçlandırarak çıkarabilirsiniz.

Yunanlılar bu salatayı genelde feta peyniri ile yaparlar. Bu peynir beyaz peynire benzer fakat Türkiyede bu peyniri bulmak çok kolay olmadığı için beyaz peynir ile yapılmış hali de çok lezzetli oluyor.

Esasen ben çiğ soğandan pek hazetmem bunu da burda söylemiş olayım bu salatayı sizlere sunarken Meriç o işi halletti, ben de diğer sebzeleri hazırladım ne yapayım bazı şeylerden taviz veremiyorum bana anlayış gösterin sizde ben gibilerdenseniz ya tarife soğan eklemeyin ( inanın ki lezzeti değişmiyor :P ) şaka şaka yada başka birini bulun soğanları sizin için halletsin :))
Neyse kısa keseyim bu harika Ege tadının tarifini sizlere sunayım.
Günü hafif geçirmek isteyenlere afiyetle.. (Ness)Facebook  Twitter  Pinterest  Instagram  Google+

search

          • Pasta
          • Cupcake
          • Sütlü Tatlı
          • Şerbetli Tatlı
          • Kurabiye
          • Bisküvi
          • Kekler
          • Cheesecake
          • Puding
          • Tart
          • Tartolet
          • Reçel
          • Çikolata
          • Muffin
          • Börek
          • Poğaça
          • Milföy
          • Tuzlu Kurabiye
          • Frappe
          • Meyveli Smoothie
          • Limonata
          • Sorbe
          • Likör
          • Kokteyl
          • İtalya
          • Fransa
          • Uzak Doğu
          • Meksika
          • Amerikan
          • Yunan
Gizlilik Politikası ve Kullanım Sözlesmesi  Site Haritası 

© Copyright 2018 mutfaktat.com
Her hakkı saklıdır.